Cenevre Otomobil Fuarı, 119 Yılın Ardından Tarihin Tozlu Raflarına Gömüldü

Bir gün son defa Cenevre Otomobil Fuarı haberleri yazdık ve bunu kimse fark etmedi. 119 yıldır devam eden Cenevre Otomobil Fuarı, etkinlik organizatörlerinin yaptığı bir Facebook paylaşımıyla sona erdi. Organizatörlerin yaptığı açıklamaya göre “sektörde süregelen zorluklar ve rekabet nedeniyle” İsviçre’deki fuar sona erdirildi. 

Dört yıl önce başlayan COVID-19 pandemisinin başlangıcından bu yana zor zamanlar yaşayan organizasyon, 2020, 2021, 2022 ve 2023’te gerçekleştirilememişti. Geri dönüşünde ise organizasyona katılan otomobil üreticilerinin sayısında büyük bir düşüş görülmüştü. 

Bundan sonra sadece Katar’da yapılacak

Cenevre Otomobil Fuarı’nın organizatörleri, 2023 yılında Katar’da başlattıkları fuarı 2025 yılından itibaren düzenlenmeye devam edecek. İlk olarak 1905 yılında düzenlenen fuar, o zamandan bu yana sektörün en ikonik araçlarından bazılarının da ilk sergilendiği yer olmuştu. Bu modeller arasında Jaguar E-Type, Porsche 917 ve Audi Quattro, Ferrari LaFerrari gibi modeller de yer alıyordu. 

Bütün şöhretine rağmen Cenevre Otomobil Fuarı çok uzun zamandır üreticilerin ilgisini çekmekte zorlanıyor. Pandemi sonrasında ise fuarın durumu çok daha kötü olmuştu. Azalan ilgi ve katılım nedeniyle fuarın organizatörleri, fuar deneyimini yeniden değerlendirmeye ve yeni şeyler denemeye zorlandı. 

Daha önce bundan sonra yaz aylarında düzenleneceği açıklanan Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı NAIAS‘ın da yeniden ocak ayına çekilmesi de bu karar üzerinde etkili oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir